پروژه الروند چیست؟ همه چیز درباره توکن EGLD

سونیا بیری
سونیا بیری
پروژه الروند

الروند (Elrond) یک فناوری بلاکچین اختصاصی برای ایجاد یک شبکه غیرمتمرکز، ایمن و مقیاس پذیر برای اپلیکیشن‌های تحت وب و همچنین مشاغل است.

تمرکز بر مقیاس پذیری و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، الروند را از سایر شبکه‌های بلاکچین برجسته مانند Ethereum ،Zilliqa و بسیاری دیگر متمایز می‌کند.

پلتفرم الروند (Elrond) چیست؟

در چند سال اخیر پروژه‌های فعال در حوزه بلاکچین رو به افزایش بوده‌اند و طبیعتاً بسیاری از این پروژه‌ها تا حد زیادی ویژگی‌های مشابه و یکسانی خواهند داشت.

Elrond نیز تا حد زیادی ویژگی‌های شبکه خود را از اتریوم گرفته است و همچنین به عنوان یکی از رقبای برجسته اتریوم به شمار می‌رود که توانسته با اعمال بهسازی‌هایی در ساختار و مهندسی شبکه خود، شبکه منحصر به‌فردی را طراحی کرده و توسعه دهد.

شبکه‌های زیادی هم وجود دارند که خدمات و ویژگی‌هایی مشابه الروند را ارائه می‌دهند، از جمله Ziliqa، Omniledger و Algorand. با این حال الگوریتم اجماع SPoS و فناوری AST، الروند را نسبتاً به سایر پروژه‌های مشابه، متمایز کرده است.

الروند با قابلیت تعامل میان زنجیره‌ای به دنبال حذف هر گونه نیاز به اشخاص ثالث است و همچنین یک فریم ورک امنیتی قوی برای اطمینان از عدم سوءاستفاده از تمامی دارایی‌های شبکه طراحی کرده است.

یکی دیگر از چالش‌هایی که الروند سعی دارد بر آن غلبه کند فضای ذخیره سازی است. اگرچه رقابت برای ارائه بهترین و کارآمدترین فضای ذخیره سازی در میان پروژه‌های بلاکچین داغ است، پروژه الروند برای غلبه بر این مشکل از ساختارهای مدیریت پیشرفته داده استفاده می‌کند و توانسته در این زمینه نسبت به همتایان خود بهتر ظاهر شود.

پروژه الروند برای غلبه بر مشکلاتی که پلتفرم‌های برتر مانند اتریوم و بیت کوین با آن روبرو هستند، بلاکچینی پرسرعت را ارائه داده است که حداقل 1000 برابر سریع‌تر از پروژه‌های مشابه است.

این پلتفرم یک پروتکل محاسباتی تراکنش توزیع شده است که بر اساس معماری fragmented و الگوریتم اجماع اثبات سهام ایمن (Secure Proof of Stake) کار می‌کند. در عین حال که استخراج در بیشتر شبکه‌های بلاکچین نیازمند سخت افزار‌های مخصوص و مصرف انرژی بالا است، استخراج Elrond روی کامپیوتر‌های معمولی نیز امکان ‌پذیر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع انواع الگوریتم‌های اجماع در بلاکچین

الروند همچنین از توکن بومی خود به نام توکن EGLD برای تعامل با اپلیکیشن‌ها، تأیید تراکنش‌ها و تشویق کاربران استفاده می‌کند.

الروند چگونه کار می‌کند؟

Elrond برای اجماع شبکه خود از نوعی الگوریتم اثبات سهام به نام «Secure PoS» استفاده می‌کند که دارای چندین ویژگی پیشرفته نسبت به الگوریتم اثبات سهام معمولی است.

برای درک بهتر عملکرد SPoS در شبکه الروند ابتدا باید اهمیت فناوری پیشرفته شاردینگ یا به طور خلاصه «AST» آن را درک کرد.

فناوری AST، زیرساخت‌های الروند برای انجام تراکنش‌ها و برنامه‌های بیشتر به بخش‌های متعددی تقسیم می‌کند. این فناوری همچنین کمک زیادی به تخصیص تراکنش‌ها و اشتراک گذاری آن‌ها برای گره‌های فعال در شبکه می‌کند.

ماشین مجازی (EVM) الروند نیز به گونه‌ای طراحی شده است تا از قراردادهای هوشمند برای همگام سازی بسیاری از مؤلفه‌های شبکه از جمله گره‌های اعتبارسنج با یک دفتر کل، استفاده کند.

بیشتر بخوانید: الگوریتم گواه اثبات اعتبار (PoA) چیست؟ + مقایسه آن با PoS

دو نوع گره Observers در شبکه وجود دارد. گروه اول گره‌هایی هستند که در ازای تائید تراکنش‌ها، توکن‌های بومی EGLD را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند و گروه دوم نیز گره‌هایی هستند که بر فعالیت‌های درون زنجیره‌ای نظارت می‌کنند و همچنین اطلاعات را داخل شبکه می‌خوانند و انتقال می‌دهند.

در عین حال، گره‌های Fisherman صحت اطلاعات پردازش شده را بررسی و تائید می‌کنند. این گره‌ها در ازای توانایی‌هایی خود برای شناسایی کاربران مخرب، پاداش خوبی دریافت می‌کنند.

الگوریتم SPoS الروند با استفاده از فناوری چند امضای Boneh-Lynn-Shacham یا BLS هر تراکنش را در 100 میلی ثانیه پردازش کند.

توکن EGLD چیست؟

توکن EGLD، ارز بومی پلتفرم الروند بوده و دارای معیار‌های قوی در اکوسیستم رمزنگاری این شبکه است.

هدف الروند ایجاد شبکه‌ای غیرمتمرکز است که نسبت به فضای خدماتی سنتی که امروزه استفاده می‌شود، تجربه‌هایی به مراتب راحت‌تر، ساده‌تر و سریع‌تر را به کاربران خود می‌دهد.

کاربرد توکن EGLD در شبکه الروند چیست؟

توکن EGLD در ابتدا به عنوان ERD Token شناخته می‌شد و در بلاکچین بایننس به عنوان دومین توکن فهرست شده Binance Launchpad راه اندازی شد.

دارندگان توکن‌های EGLD می‌توانند به عنوان اعتبار سنج در شبکه شرکت و با کمک به حفظ امنیت شبکه پاداش خوبی کسب کنند.

در حال حاضر شبکه الروند به‌روز رسانی‌ها و توسعه پروتکل خود را مدیریت می‌کند و پایگاه کد آن که به صورت متن باز طراحی شده است، به کاربران اجازه می‌دهد تا در مورد برخی تصمیمات شبکه روی گیری کنند.

تاریخچه و توسعه دهندگان پلتفرم Elrond

Elrond توسط تیمی از مبتکران ساخته شده و توسط برخی از پیشکسوتان شرکت‌هایی مانند گوگل و مایکروسافت حمایت می‌شود.

برخی از افراد برجسته مرتبط با این پروژه عبارت‌اند از مدیر عامل الروند و کارشناس با تجربه بلاکچین، بنیامین مینکو (Beniamin Mincu) و لوسیان تودیا (Lucian Todea) کارآفرین فناوری در الروند.

تیم توسعه دهنده الروند
تیم توسعه دهنده پروژه الروند

در ژوئیه 2018، تیم توسعه دهنده Elrond، نمونه اولیه این شبکه را راه اندازی کرد که یک برنامه کاربردی مبتنی بر زبان برنامه نویسی جاوا Java بود و شامل یک فول نود (full node)، کیف پول و بخشی برای گزارش‌ها و آمار‌ها می‌شد.

ماژول‌های کلیدی در این نسخه از الروند، شامل یک لایه رمزنگاری، ارتباط همتا به همتا، هسته بلاکچین، مکانیسم شاردینگ و الگوریتم اجماع اثبات سهام بود.

کمتر از 1 سال بعد در ژوئن 2019، این تیم شبکه عمومی الروند را با حداکثر توان عملیاتی 12500 تراکنش در ثانیه راه اندازی کرد. این شبکه در حال حاضر توانایی پردازش 263000 تراکنش در ثانیه را در یک بستر عمومی با 1500 گره از 29 کشور مختلف را دارد.

در سپتامبر همان سال نیز Elrond ماشین مجازی خود را به یک اکوسیستم مبتنی بر WebAssembly منتقل کرد و سرانجام در ژوئیه 2020 شبکه اصلی الروند راه اندازی شد.

شبکه Elrond ویژگی‌های لایه 1 و لایه 2 و بلاک چین‌های تعاملی (Interoperable blockchains) را با هم ترکیب کرده و همچنین از چندین زبان برنامه نویسی مختلف پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید: لایه 1 بلاکچین و هر آنچه که باید درباره آن بدانید!

ویژگی‌های منحصر به‌فرد الروند

توسعه دهندگان، اعتبارسنج‌ها و مشاغل مختلف از Elrond برای ایجاد درآمد و بازدهی اینترنتی بهره می‌برند.

الروند به هر کس و در هر جای دنیا دسترسی آسان به اقتصاد دیجیتالی می‌دهد و بهبودی 1000 برابری در سرعت، مقیاس، هزینه و تجربه کاربری بلاکچین ارائه می‌دهد.

به طور کلی برخی از مزایای متمایز Elrond به صورت زیر است:

تقسیم بندی فعالیت‌های شبکه

پلتفرم Elrond برای کارایی شبکه، تراکنش‌ها و شبکه را از طریق فناوری sharding تقسیم بندی می‌کند و به این ترتیب تمامی تراکنش‌ها و فعالیت‌های درون شبکه به صورت موازی انجام می‌شوند.

ایمن و کارآمد

پایه اصلی عملکرد الروند الگوریتم اثبات سهام ایمن است؛ در این الگوریتم نیز مانند اثبات سهام عادی، کامپیوتر‌هایی که نرم افزار الروند را اجرا می‌کنند از SPoS برای ایمن کردن شبکه، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و توزیع توکن‌های EGLD استفاده می‌کنند.

با این وجود، شبکه الروند از مجموعه‌ای از shardها تشکیل شده است، نه یک شبکه واحد؛ به این ترتیب به جای استفاده از کل شبکه، از مکانیسم SPoS برای انتخاب گره‌های اعتبارسنجی برای تولید بلاک‌ها استفاده می‌شود.

نقشه راه الروند
نقشه راه پروتکل الروند

در نهایت برای دستیابی به اجماع، اعتبارسنج‌ها باید بلاک‌های جدید را تأیید کرده و با سایر shardها درون شبکه هماهنگ شوند.

هنگامی که مجموعه‌ای از تراکنش‌ها با موفقیت به بلاکچین الروند اضافه شوند، کاربرانی که در این فرایند شرکت کرده‌اند مقدار معینی توکن EGLD به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.

استفاده راحت برای توسعه دهندگان

ماشین مجازی الروند نوعی موتور اجرای قراردادهای هوشمند است که روی WASM ایجاد شده است. این ماشین مجازی زبان‌های برنامه نویسی متعددی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهد، از جمله Rust، C/C++، C# و Typescript.

به این ترتیب، توسعه دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را به هر زبان برنامه نویسی که بخواهند توسعه دهند.

جمع بندی

الروند یک بلاکچین غیرمتمرکز برای توسعه قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است.

این پلتفرم یکی از رقبای اصلی شبکه‌هایی مانند اتریوم و زیلیکا است که سعی دارند مشکلاتی مانند مقیاس پذیری و هزینه بالا تراکنش را در شبکه خود حل کند.

دارندگان توکن‌های EGLD می‌توانند به عنوان اعتبار سنج در شبکه شرکت کنند و در برخی تصمیم گیری‌های این پروتکل شرکت کنند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
سونیا بیری

سونیا بیری

از وقتی یادم میاد عاشق نوشتن بودم. با اومدن رمزارزها، علاقه خاصی به تحقیق و اشتراک گذاری دانشم در مورد اون‌ها پیدا کردم و امروز برای خواننده‌های دقیق در مورد آینده دنیای اقتصاد مطلب می‌نویسم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی