ارز اپتوس (Aptos)؛ آیا سولانای افسانه‌ای تکرار می‌شود؟!

سونیا بیری
سونیا بیری
ارز اپتوس

ارز دیجیتال اپتوس (Aptos) توسط توسعه دهندگان بلاکچین دیم (Diem) راه اندازی شد.

پلتفرم اپتوس از روش سفارش تراکنش جدیدی استفاده می‌کند که تا کنون به خوبی جواب داده است.

پروژه اپتوس به منظور رقابت با پروژه سولانا (Solana) راه اندازی شد.

برخی از بلاکچین‌های برتر مانند اتریوم و بیت کوین با مشکل مقیاس پذیری و هزینه تراکنش بالا در شبکه خود روبرو هستند.

سولانا یکی از پروژه‌های شاخص بازار است که به منظور مقابله با این دست از مشکلات راه اندازی شد.

در این میان، پروژه اپتوس نیز با هدف رقابت با سولانا و ارائه شبکه‌ای مقیاس پذیر و ارزان راه اندازی شده است.

پروژه اپتوس چیست؟

پلتفرم Aptos یک بلاکچین لایه 1 است که از زبان برنامه نویسی موو (Move) استفاده می‌کند.

هدف این پروژه ارائه مقیاس پذیری، امنیت، کاربرد و اعتماد مورد نیاز به کاربران ارز دیجیتال است.

پروژه Aptos در حال حاضر در مراحل اولیه توسعه و بهبود قرار دارد.

در واقع تا کنون این پروژه هیچ وایت پیپر یا توکنی را به بازار منتشر نکرده است.

با این وجود، تحلیلگران زیادی در حال حاضر درباره بلاکچین اپتوس صحبت می‌کنند. علاوه بر این، این پروژه تاکنون میلیون‌ها دلار سرمایه اولیه جمع‌آوری کرده است.

برخی از ویژگی‌ها و خدماتی که اپتوس قرار است ارائه دهد عبارت‌اند از؛ موتور اجرای تراکنش موازی، هزینه تراکنش پایین و امنیت فوق‌العاده بالای این شبکه.

ارز اپتوس نیز هم اکنون توسط توسعه دهندگان پروژه دیم (Diem) در حال توسعه و طراحی است و از زبان برنامه نویسی موو که در ابتدا برای دیم طراحی شده بود استفاده می‌کند. در واقع، پلتفرم اپتوس روی اهداف و برنامه‌های اولیه Diem تمرکز خواهد کرد.

در حال حاضر، پلتفرم اپتوس به طور عمومی منتشر نشده است اما تیم توسعه دهنده این پروژه برنامه‌هایی برای انتشار آن در سپتامبر 2022 دارند. نقشه راه اپتوس شامل فرصت‌های زیادی برای کسب درآمد از کریپتو می‌شود.

توسعه دهندگان ارز اپتوس چه کسانی هستند؟

اپتوس لبز (Aptos Labs) پلتفرمی است که پروژه اپتوس را توسعه داده است.

این شرکت در حال حاضر تیم بزرگی از توسعه دهنده‌ها، مهندسین و استراتژیست‌های زیادی را گرد هم آورده است. این تیم توسط هم بنیان‌گذاران پروژه اپتوس لبز، مو شیخ (Mo Shaikh) و آوری چینگ (Avery Ching) مدیریت می‌شوند.

شیخ در زمینه مقیاس گذاری محصولات فعالیت می‌کند و چینگ هم یکی از مهندسین نرم افزار در متا (Meta) بود که در راه اندازی پروژه‌های زیادی هم دست داشته است. در نهایت این دو تصمیم گرفتند که با هم همکاری کرده و پروژه اپتوس لبز را ایجاد کنند.

بلاکچین و ارز اپتوس چگونه کار می‌کنند؟

اگرچه بلاکچین Aptos هنوز هم به طور کامل راه اندازی نشده است اما تا کنون عملکرد بسیار خوبی داشته است.

این بلاکچین در حال حاضر، توانایی پردازش بیش از 130000 تراکنش در ثانیه را با حفظ امنیت و پایایی کامل دارد.

این بلاکچین از طریق چند سیستم و ویژگی خاص کار می‌کند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

فناوری Block-STM

فناوری Block-STM نوعی موتور کارآمد برای پردازش قراردادهای هوشمند شبکه ‌است.

موتور بلاکچین اپتوس بر اجرای موازی چندین تراکنش به طور هم‌زمان متکی است. این امر کمک می‌کند که تراکنش‌های شبکه بسیار سریع‌تر از حالت عادی پردازش شوند.

علاوه بر این، برای افزایش هر چه بیشتر سرعت شبکه، برنامه ریزی خاصی انجام شده است که طی آن برخی تراکنش‌ها در اولویت قرار گرفته و اعتبارسنج‌ها باید ابتدا آن را پردازش کنند. به طور کلی، در شرایط حاد این بلاکچین توانایی پردازش 160000 تراکنش در ثانیه را دارد.

زبان برنامه نویسی موو

زبان برنامه نویسی Move یکی از عواملی است که کمک زیادی به پذیرش پلتفرم اپتوس در میان سرمایه‌گذاران کرده است. موو یک زبان برنامه نویسی با قابلیت شخصی‌سازی است که در ابتدا برای بلاکچین Diem طراحی شده بود.

موو نوعی زبان بایت کد (bytecode) است که قابلیت انعطاف پذیری آن دست توسعه دهندگان اپتوس را تا حدود زیادی باز گذاشته است. این زبان برنامه نویسی به کاربران اجازه می‌دهد تا منابع شخصی خود را تعریف کنند که توسط سایر افراد غیر قابل تغییر و کپی خواهد بود.

الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانس

بلاکچین اپتوس به جای استفاده از یک الگوریتم اجماع که نیاز به اجرای تراکنش‌ها به صورت نوبتی دارد از الگوریتمی استفاده می‌کند که تراکنش‌ها را به صورت موازی پردازش می‌کند. الگوریتم تحمل خطای بیزانس (BFT Consensus Protocol) به بلاکچین Aptos کمک می‌کند تا با پردازش تراکنش‌ها به صورت هم‌زمان، مقیاس پذیری بسیار بیشتری را به کاربران خود ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع انواع الگوریتم‌های اجماع در بلاکچین

آینده ارز اپتوس

پروژه Aptos اگرچه هنوز هم به صورت رسمی و عمومی منتشر نشده است اما تا کنون عملکرد نسبتاً خوبی در بازار داشته و توانسته میلیون‌ها دلار سرمایه جمع‌آوری کند.

این پروژه پایه قوی دارد و از فناوری‌های جدیدی برای ارائه خدمات مد نظر خود به کاربران استفاده می‌کند.

به طور کلی آینده این پروژه روشن به نظر می‌رسد اما به طور کلی هنوز چیزی معلوم نیست. با توجه به ماهیت بی‌ثبات بودن بازار ارز‌های دیجیتال، آینده هر پروژه جدیدی به طور شدیدی به عملکرد تیم و پذیرش آن از جانب سرمایه‌گذاران دیگر بستگی دارد.

پلتفرم Aptos هم از این قاعده مستثنا نیست.

علاوه بر این، اگرچه این پلتفرم وعده‌هایی در رابطه با مقیاس پذیری و هزینه پایین تراکنش می‌دهد اما هنوز به طور عمومی عرضه و راه اندازی نشده است تا ببینیم آیا واقعاً در حدی که توسعه دهندگان می‌گویند توانایی دارد یا نه.

اپتوس NFT چیست؟

پلتفرم اپتوس در تلاش است تا با پشتیبانی از سرویس‌های ایجاد NFT در بلاکچین خود، کاربران بیشتر و بیشتری را به شبکه خود جلب کند.

اگرچه پروژه اپتوس در حال حاضر از NFT‌ها پشتیبانی نمی‌کند اما توسعه دهندگان این شبکه به این نتیجه رسیده‌اند که این بلاکچین توانایی و قابلیت زیادی برای ارائه ان اف تی‌ها دارد.

یکی از دلایل اصلی که بلاکچین اپتوس پتانسیل زیادی برای میزبانی از NFTها دارد، توانایی آن در پردازش موازی و هم‌زمان تراکنش‌ها است.

این شبکه به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرعتی بالا حساب‌های خود و همچنین ان اف تی‌های خود را ایجاد کنند. کاربران به جای اینکه کل منابع خود را یکجا صرف ایجاد NFTها کنند می‌توانند به طور هم‌زمان آن‌ها را ایجاد کنند.

تاکنون چه پروژه‌هایی در ارز اپتوس سرمایه گذاری کرده‌اند؟

بلاکچین اپتوس تا کنون سرمایه قابل توجهی جمع‌آوری کرده است.

پروژه اپتوس در مارس 2022 اولین سرمایه‌گذاران بزرگ خود را پذیرفت.

این سرمایه‌گذاران شامل برخی پروژه‌های خطرپذیر مانند «a16z Crypto»، «Multicoin Capital»، «Hashed»، «Tiger Global»، «Three Arrows Capital»، «FTX Ventures» و «Coinbase Ventures» می‌شود.

پروژه‌های بالا همگی جمعاً 200 میلیون دلار به اپتوس کمک کرده و اپتوس بعد‌ها دوباره 150 میلیون دلار دیگر از پروژه‌های FTX Ventures و Jump Crypto دریافت کرد.

سوالات متداول

پروژه اپتوس چیست؟

پلتفرم Aptos یک بلاکچین 1 لایه است که از زبان برنامه نویسی موو (Move) استفاده می‌کند. هدف این پروژه ارائه مقیاس پذیری، امنیت، کاربرد و اعتماد مورد نیاز به کاربران ارز دیجیتال است. برخی از ویژگی‌ها و خدماتی که اپتوس قرار است ارائه دهد عبارت‌اند از، موتور اجرای تراکنش موازی، هزینه تراکنش پایین و امنیت فوق‌العاده بالای این شبکه.

ارز اپتوس چه زمانی به بازار آمد؟

پلتفرم اپتوس به طور عمومی در 19 اکتبر 2022 وارد صرافی‌های ارز دیجیتال شد و اکنون در بسیاری از صرافی‌های معتبر قابل معامله است.

چه پروژه‌هایی در اپتوس سرمایه گذاری کرده‌اند؟

بلاکچین اپتوس تا کنون سرمایه قابل توجهی جمع‌آوری کرده است. بسیاری از شرکت‌های سرمایه گذاری خطرپذیر تاکنون بالغ بر 350 میلیون دلار به اپتوس کمک کرده‌اند که رقم قابل توجهی به‌شمار می‌رود.

از کدام صرافی ارز Aptos (توکن APT) را بخریم؟

برای ایرانیان، خرید ارز دیجیتال Aptos در صرافی کوکوین میسر است >> لینک صرافی

چرا ارز Aptos بعد از لیست شدن در صرافی‌ها رشد زیادی نداشت؟

پاسخ این سوال دقیقا مشخص نیست ولی بنا به نظر برخی از کاربران، دلیل عدم رشد این ارز، فروش آن توسط سرمایه گذارانی است که قبل از لیست شدن در صرافی، این ارز را خریداری کرده بودند (سرمایه گذاران خطرپذیر یا venture capitals)

سخن آخر

پروژه اپتوس Aptos توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده و سرمایه‌ای میلیون دلاری جمع‌آوری کرده است.

این پروژه با هدف ارائه بلاکچینی مقیاس پذیر و پایا راه اندازی شده است.

اگرچه نمی‌توان با اطمینان کامل در مورد آینده ارز اپتوس صحبت کرد اما به طور کلی تا کنون عملکرد بسیار خوبی داشته است و احتمالا آینده خوبی در انتظار این پروژه باشد.

به شما همراهان همیشگی بورسینس توصیه می‌کنیم ارز اپتوس را زیر نظر داشته باشید و تحرکات آنرا در صفجه توئیتر دنبال کنید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
سونیا بیری

سونیا بیری

از وقتی یادم میاد عاشق نوشتن بودم. با اومدن رمزارزها، علاقه خاصی به تحقیق و اشتراک گذاری دانشم در مورد اون‌ها پیدا کردم و امروز برای خواننده‌های دقیق در مورد آینده دنیای اقتصاد مطلب می‌نویسم.
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی