معاملات پیشرفته غیرمتمرکز در پلتفرم دیدکس (dYdX)

پلتفرم دیدکس

دیدکس (dYdX) یک پلتفرم وام‌دهی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است.

در ظاهر، پلتفرم دیدکس شبیه به پروتکل‌های وام‌دهی معمول روی شبکه اتریوم به نظر می‌رسد، اما اگر کمی دقیق‌تر شویم، شاهد پروتکلی خواهیم بود که قصد دارد امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) را از اساس ارتقاء دهد.

این پلتفرم در سال 2017 توسط آنتونیو جولیانو (Antonio Juliano)، مهندس سابق Coinbase و Uber بنیان‌ گذاشته شده است.

عناوین مطلب:

در ادامه بررسی می‌کنیم که دیدکس چطور کار می‌کند و چه‌چیزی آن را ویژه کرده است.

اهمیت پلتفرم دیدکس

معاملات مارجین، قراردادهای اختیار معامله و قراردادهای مشتقه ابزارهای شناخته‌شده‌ای برای سرمایه‌گذارها و معامله‌گرهای قدیمی‌تر بورس هستند، اما در دنیای ارزهای دیجیتال، این ویژگی‌ها فقط محدود به صرافی‌های متمرکزی همچون کراکن، هواوبی و بایننس می‌شوند.

اکنون برای اولین بار در جهان کریپتو، از این ویژگی‌های استاندارد معاملاتی در پلتفرمی غیرمتمرکز و بدون‌نیازبه‌اعتماد (trustless) استفاده می‌شود.

پلتفرم دیدکس چگونه کار می‌کند؟

وام‌دهی غیرمتمرکز همین حالا هم بخش مهمی از دنیای دیفای به شمار می‌رود و از طریق پلتفرم‌های محبوبی همچون میکردائو و کامپاند انجام می‌شود؛ اما دیدکس روی ایجاد ابزارهای معاملاتی پیچیده‌تر در بلاک‌چین اتریوم تأکید دارد.

همچون سایر محصولات دیفای، پروتکل دیدکس برای هر فردی در دسترس است و دارایی‌ها به‌جای اینکه در دست شخص ثالث باشند، توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند. در حال حاضر، بیش از 855 میلیون دلار ارز دیجیتال در این پلتفرم قفل شده است.

مفاهیم پایه‌ای معاملات مارجین

پیش از اینکه پروتکل معاملات مارجین را با دقت بیشتری بررسی کنیم، بهتر است به مفاهیم پایه معاملات مارجین نگاهی داشته باشیم.

معاملات مارجین چیست؟

معاملات مارجین یا همان مارجین تردینگ (margin trading) به فرآیند وام‌گرفتن برای ورود به معاملات بزرگ‌تر گفته می‌شود.

برای ورود به این معاملات، معامله‌گرهای رمزارز ابتدا پیش‌بینی می‌کنند که بازار در روندی صعودی یا نزولی پیش خواهد رفت. سپس، با استفاده از معاملات مارجین با پول بیشتری وارد معامله می‌شوند تا سود بیشتری نیز کسب کنند. البته در نظر داشته باشید که در صورت ضررکردن، به‌ همان اندازه دچار ضرر بزرگ‌تری نیز خواهند شد.

 معاملات مارجین با استفاده از اهرم‌ها ایجاد می‌شوند؛ هرچه اهرم معامله بیشتر باشد، ریسک/پاداش یا همان سود/زیان معامله‌گر نیز بیشتر خواهد بود. به‌عنوان مثال، استفاده از اهرم دوبرابری (2x) به‌معنای دوبرابرشدن سود یا زیان معامله‌گر است.

اهرم در پلتفرم دیدکس
با اهرم می‌توانید مبلغ بیشتری وارد معامله کنید و از سود بیشتری بهره ببرید.

وثیقه چیست؟

از آنجا که به‌راحتی نمی‌توان هویت و اعتبار معامله‌گرها در دنیای مجازی کریپتو و بلاک‌چین را بررسی کرد، تقریباً تمام پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز از وثیقه (Collateral) استفاده می‌کنند.

وثیقه حداقل میزان واریزی است که برای گرفتن و بازپرداخت وام احتیاج دارید. هرچه مبلغ وثیقه بیشتری قفل کنید، می‌توانید مبلغ بیشتری وام بگیرید.

لیکوئیدشدن به چه معناست؟

هنگامی‌که ارزش وثیقه شما از نقطه مشخصی پایین‌تر می‌آید، وثیقه به‌طور خودکار برای بازپرداخت وامتان فروخته می‌شود؛ به این فرآیند لیکوئیدشدن (liquidation) یا همان از دست رفتن اصل سرمایه گفته می‌شود.

اگر مبلغ وثیقه بسیار کم و مبلغ وام‌گرفته‌شده بسیار زیاد باشد، احتمال لیکوئیدشدن نیز تا حد زیادی افزایش می‌یابد.

ریسک لیکوئیدشدن در بازارهای پرنوسانی همچون بازار کریپتو به‌شدت زیاد است.

مطلب مرتبط: اصطلاحات متداول در قراردادهای آتی Perpetual

loss
در معاملات اهرمی ممکن است چند برابر معاملات معمول دچار ضرر شوید.

چه مزیت خاصی در مورد پلتفرم دیدکس وجود دارد؟

پلتفرم معاملاتی دیدکس یک پروتکل مالی باز، بدون‌نیازبه‌اعتماد و غیرامانی است و در نوع خود یکی از پیشرفته‌ترین پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز و اکوسیستم دیفای به شمار می‌رود.

این پلتفرم در حال حاضر به معاملات سه دارایی ارز دیجیتال اتریوم، دای و یواس‌دی کوین، وام‌دهی برای کسب سود و معاملات مارجین محدود می‌شود. علاوه بر این، ابزارهایی برای معامله‌گرهای کهنه‌کار نیز وجود دارد.

سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی نیز روی این پلتفرم انجام می‌شود. جالب است بدانید که صندوق سرمایه‌گذاری کوین بیس حدود 1 میلیون دلار یواس‌دی کوین در پلتفرم دیدکس سرمایه‌گذاری کرد تا نقدینگی این پلتفرم و همچنین پذیرش استیبل کوین صرافی کوین بیس را افزایش دهد.  

چه تفاوت‌های دیگری بین دیدکس و سایر پلتفرم‌ها وجود دارد؟

برخلاف معاملات مارجین، وام‌دهی در پلتفرم دیدکس کم‌ریسک و منفعل تلقی می‌شود. با دیدکس، وام‌دهندگان هر بار که یک بلاک جدید استخراج می‌شود، به‌طور خودکار سود دریافت می‌کنند. کاربران می‌توانند از هرگونه دارایی واریزشده در پلتفرم با ایجاد هر بلاک سود کسب کنند و در هر زمان که مایل بودند بدون شرایط خاصی آن را برداشت کنند.

از آنجا که تمام وام‌ها به وثیقه احتیاج دارند و با مشکل لیکوئیدشدن مواجه هستند، وام‌دهنده همیشه بازپرداخت وام را دریافت می‌کند.

فرآیند وام‌دهی در پلتفرم دیدکس چگونه طی می‌شود؟

در پلتفرم دیدکس، به‌جای اینکه وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان پیشنهاد وام بدهند یا بپذیرند، همه در یک «استخر عمومی وام‌دهی» شرکت می‌کنند.

هر دارایی استخر وام‌دهی مخصوص خود را دارد که توسط قراردادهای هوشمند مدیریت می‌شوند. بنابراین، در هر زمان و بدون نیاز به تطابق سفارش‌های وام‌دهی یا وام‌گیری یا سرمایه کافی، افراد می‌توانند وام بگیرند، وام بدهند یا سود خود را برداشت کنند.

تعامل بین وام‌گیرندگان و وام‌دهندگان (عرضه و تقاضا) نرخ سود هر دارایی را مشخص می‌کند.

برای شروع کار با دیدکس اولین گام چیست؟

مانند اغلب محصولات دیفای، تنها ابزاری که برای شروع کار با پلتفرم دیدکس احتیاج دارید، کیف پول متامسک و مقداری کوین اتر است. در حال حاضر، هیچ کارمزد معاملاتی خاصی از کاربران اخذ نمی‌شود و هیچ توکن ویژه‌ای برای استفاده از دیدکس موردنیاز نیست.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت و استفاده از کیف پول متامسک

سخن پایانی

هدف توسعه‌دهندگان دیدکس ارائه ویژگی‌های معاملاتی پیشرفته‌ای همچون قراردادهای مشتقه و قراردادهای اختیار معامله و همچنین معاملات مارجین بوده است. علاوه بر این، معاملات استاپ لاس (stop-loss) یا همان سفارش‌های حد ضرر نیز اخیراً در این پلتفرم ایجاد شده است تا از میزان ضرر احتمالی کاسته شود.

تیم توسعه پلتفرم دیدکس قصد دارد تعداد دارایی‌های قابل‌دسترس در این پلتفرم را افزایش دهد. پیچیده‌ترشدن این پلتفرم به‌معنای افزایش پیچیدگی اکوسیستم دیفای و بلوغ این بازار است و می‌تواند گام بزرگی در جهت پیشرفت این حوزه باشد.

منبع: Decrypt.co

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

بیشتر بخوانید:

صرافی‌های غیرمتمرکز

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سید محمود تقوی

سلام در حال تهیه پایان‌نامه دکتری در زمینه انواع رمز ارز و چگونگی کا کرد آن هستم آیا می توانم از کمک شما بهرمند بشوم؟

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
1
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx