ترید کردن و سرمایه‌گذاری: تعاریف و تفاوت‌ها

فرزاد ادیب
فرزاد ادیب
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
سرمایه گذاری یا ترید

هدف همه افراد از شرکت در بازارهای مالی کسب سود است، در این میان شاید این سوال پررنگ‌تر از همه باشد که ترید یا سرمایه گذاری؟ کدام می‌تواند شما را زودتر به اهداف مالی‌تان برساند؟

بازارهای مالی شامل طیف وسیع و متنوعی از روش‌های کسب سود است که افراد با توجه به برخی فاکتورها، یکی از روش‌ها را انتخاب می‌کنند. در بحث کسب درآمد از بازار، آشنایی کامل با اصول اولیه بسیار مهم است.

اغلب افراد مبتدی در درک اصطلاحات سرمایه گذاری و معامله‌گری دچار سردرگمی هستند که باید این مشکل را رفع کنند.

سرمایه‌گذار کسی است که سهام یا اوراق بهادار خود را برای مدت طولانی‌تری نگهداری می‌کند و یک بازیگر بلندمدت محسوب می‌شود. در حالی که معامله‌گر یا تریدر کسی است که سعی می‌کند از نوسان‌های موقتی قیمت کسب سود کند.

سرمایه گذاری چیست؟

بازار بورس مکانی برای قیمت‌گذاری و خرید و فروش سهام شرکت‌های عمومی، اوراق بهادار و… است.

سرمایه گذاری در بازار بورس یک رویکرد میان مدت تا بلند مدت در بازار است که در آن هدف سرمایه‌گذار کسب ثروت تدریجی از طریق سرمایه گذاری در ابزارهایی مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، خرید و فروش سهام، اوراق بهادار، تشکیل سبد سهام و موارد دیگر است.

سرمایه گذاری
هدف سرمایه‌گذار در بورس، افزایش سرمایه در بلند مدت است.

در سرمایه گذاری، سرمایه‌گذار از طریق رشد قیمت سهام، دریافت سود سهام و … کسب درآمد می‌کند. علاوه بر این، در سرمایه گذاری، افراد نگران روندهای نزولی و نوسان‌های کوتاه‌مدت بازار نیستند، زیرا معتقدند که در آینده قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. از آنجا که سهام‌داری یک سرمایه گذاری بلند مدت است، افت موقت قیمت کاملاً طبیعی بوده و در نوسان‌های منفی به تنهایی جای نگرانی نیست.

در مقابل، سرمایه‌گذاران بیشتر نگران عوامل بنیادی بازار هستند و نه روندهای صعودی یا نزولی که هر روز تغییر می‌کنند. عوامل بنیادی بازار مانند نسبت قیمت به سود (نسبت P/E) در بلند مدت مورد توجه سرمایه‌گذاران است.

معامله‌گری یا ترید چیست؟

معامله‌گری یا ترید (Trading) به معنای انجام خرید و فروش‌های مکرر و کوتاه‌مدت در بازارهایی مانند فارکس، بورس و ارزهای دیجیتال است.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های ترید کردن در مقایسه با سرمایه گذاری ظرفیت کسب سود بیشتر است.

ترید کردن
ترید کردن شامل معاملات پر ریسک، مکرر و کوتاه مدت است.

فرض کنید سرمایه‌گذاران بازار بورس سالانه حدود 30 درصد سود کسب کنند. در بازارهای پرنوسان، یک معامله‌گر بسته به استراتژی معاملاتی می‌تواند همان مقدار سود را در طول یک ماه به دست آورد.

اما در ترید کردن همه چیز به این سادگی‌ها نیست. ذات معامله‌گری نوسان‌های شدید و امکان از دست رفتن سرمایه است. ترید کردن همراه با ریسک بسیار زیاد است و اگر تریدر (معامله‌گر) اصول اولیه مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را رعایت نکند ممکن است تحت تأثیر احساسات بازار تمام سرمایه خود را از دست بدهد.

ساده‌ترین روش کسب سود در ترید کردن، خرید یک سهم یا جفت ارز در قیمت پایین و فروختن آن در قیمت‌های بالاتر است. اما در این روش، برخلاف سرمایه گذاری، امکان کسب سود در روندهای نزولی هم وجود دارد. در واقع تریدر می‌تواند از طریق معاملات فروش استقراضی یا شورت (Short)، ارزها را در قیمت بالا فروخته و در قیمت پایین‌تر خریداری کند (البته این امکان هنوز در بازار بورس ایران فراهم نیست).

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم بازارهای فارکس و ارزهای دیجیتال امکان استفاده از اهرم یا لِورِج (Leverage) است. لوریج در واقع اعتباری است که صرافی یا کارگزاری به صورت رایگان در اختیار تریدر قرار می‌دهد و او می‌تواند با چندین برابر موجودی حسابش اقدام به معامله کند.

بیشتر بخوانید: معایب استفاده از اهرم (Leverage) در معاملات کریپتو!

تفاوت‌های سرمایه‌گذاری در بورس و ترید کردن

میان دو روش سرمایه‌گذاری در بورس و ترید کردن چند تفاوت رایج وجود دارد که برجسته‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

1. تفاوت در فرصت‌های سودآور

مهم‌ترین تفاوت بین سرمایه‌گذاری در بورس و ترید کردن در رویکرد افراد برای پیدا کردن فرصت‌های سودآور در هر دو روش است.

در سرمایه‌گذاری در بورس، سرمایه‌گذار از تحلیل بنیادی (فاندامنتال) برای آشنایی با شرکت و ظرفیت رشد ارزش سهام در آینده استفاده می‌کند، در حالی که تریدرها بیشتر از تحلیل تکنیکال برای شناسایی فرصت‌های کسب سود از معاملات کمک می‌گیرند.

تحلیل بنیادی شامل تحلیل وضعیت مالی شرکت، سوابق مالی قبلی شرکت، تحلیل صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌کند و عملکرد کلی صنعت بر اساس شرایط کلان اقتصادی کشور و است.

بیشتر بخوانید: تحلیل تکنیکال چیست و چه مزایایی نسبت به تحلیل بنیادی دارد؟

در سوی مقابل، تحلیل تکنیکال دانش و هنر خواندن نمودارهای قیمت است که تحلیلگر به کمک آن فرصت‌های معاملاتی را شناسایی می‌کند. او این کار را با تحلیل روندهای آماری قیمت که نتیجه فعالیت‌های معاملاتی، مانند حرکت قیمت و حجم است انجام می‌دهد.

برخلاف تحلیل بنیادی که تلاش می‌کند ارزش اوراق و سهام را بر اساس نتایج مالی مانند فروش و درآمد ارزیابی کند، در تحلیل تکنیکال تحلیلگر بر مطالعه قیمت و حجم معاملات تمرکز می‌کند.

در ترید کردن، تحلیلگر از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای بررسی تاثیر عرضه و تقاضا بر تغییرات قیمت، حجم و نوسانات دارایی پایه استفاده می‌کند. در تحلیل تکنیکال فرض بر این است که فعالیت‌های معاملاتی گذشته و تغییرات قیمت یک یک دارایی در گذشته می‌توانند نشانه‌های ارزشمندی از حرکت‌های قیمت در آینده باشند.

بیشتر بخوانید: هنر جنگ و ترید؛ مانند یک جنگجو معامله کنید!

2. تفاوت‌های مربوط به ارزش زمانی و ریسک

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم میان ترید و سرمایه‌گذاری مربوط به «زمان» است.

در سرمایه‌گذاری، افراد با مطالعه دقیق شرکت‌ها و نگهداری سهام آن‌ها برای مدت طولانی‌تر امیدوارند در درازمدت ارزش دارایی‌شان افزایش پیدا کرده و کسب سود کنند.

یک مثال رایج از «سرمایه‌گذاری»، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است که شامل ریسک کمتر و سود کمتر است.

از نمونه‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌توان به خرید سهام، اوراق بهادار یا سبد سهام اشاره کرد که سرمایه‌گذار آن‌ها را برای مدت نسبتاً طولانی نگهداری می‌کند. 

مدت زمان نگهداری دارایی‌ها در سرمایه‌گذاری بسته به استراتژی افراد ممکن است بسیار متفاوت و از چند ماه تا چند سال طول بکشد. همچنین، سرمایه‌گذاران معمولاً به نوسانات جزئی و روندهای کوتاه مدت بازار توجه نمی‌کنند.

در ترید کردن، افراد روندهای قیمتی روزانه و حتی کوتاه مدت‌تر یک ساعته شرکت‌ها را از نزدیک زیر نظر می‌گیرند تا رفتار قیمت در آینده نزدیک را پیش بینی کرده و بر اساس آن سود کسب کنند.

این روش کسب درآمد به دلیل نوسانات بعضاً شدید قیمتی نسبت ریسک به پاداش بالایی دارد و از سوی دیگر، یک تصمیم اشتباه از سوی معامله‌گر می‌تواند ضررهای بزرگی برای او به همراه داشته باشد.

بیشتر افرادی که در بازارهای فارکس یا ارز دیجیتال فعالیت می‌کنند معامله‌گر هستند؛ در واقع آن‌ها یک جفت ارز یا ارز دیجیتال را زمانی که در کف قیمتی است خریداری کرده و زمانی که قیمت‌ها بالا رفت، آن را می‌فروشند و به سرعت از بازار خارج می‌شوند. 

در رویکرد معامله‌گران نه تنها می‌توانند معاملات را به سرعت انجام دهند، بلکه در مقایسه با سرمایه‌گذاران بلندمدت امکان کسب درآمد بیشتری نیز دارند.

سؤالات متداول

در ادامه به مهمترین سوالات کاربران در این باره می‌پردازیم:

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یک رویکرد بلندمدت است که هدف آن کسب ثروت تدریجی در بلند مدت با استفاده از طرح‌های سرمایه گذاری مانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، خرید و فروش سهام، اوراق بهادار، سبد سهام و … است.

ترید کردن چیست؟

معامله‌گری یا ترید کردن یک فرآیند کوتاه‌مدت و پرنوسان است که شامل انجام معاملات مکرر بر اساس روندهای بازار است.

ترید کردن بهتر است یا سرمایه گذاری؟

به طور کلی نمی‌توان گفت کدام روش بهتر است و این بستگی به توانایی ریسک‌پذیری و صبر فرد دارد. سرمایه گذاری در بورس بلند مدت است و ریسک کمتری دارد، در حالی که ترید کردن کوتاه‌مدت و همراه با ریسک بیشتری است.

ترید یا سرمایه گذاری؟ امکان کسب سود در کدام روش بیشتر است؟

هر دو روش می‌توان سود کسب کرد، اما معامله‌گرانی که استراتژی‌های سوددهی دارند اغلب در مقایسه با سرمایه‌گذاران سود بیشتری کسب می‌کنند.

سخن پایانی

سرمایه‌گذاری و معامله‌گری دو رویکرد رایج افراد برای کسب سود از بازارهای مالی است. از جمله مهم‌ترین تفاوت‌های سرمایه گذاری در بورس و معامله‌گری می‌توان به فرصت‌های سودآوری متفاوت و ریسک‌های مرتبط با گذشت زمان اشاره کرد.

سرمایه گذاری رویکردی بلند مدت است و ریسک کمتری به همراه دارد، در حالی که ترید کردن کوتاه‌مدت و همراه با ریسک بیشتر است. امکان کسب سود در هر دو روش وجود دارد، اما معامله‌گران موفق اغلب در مقایسه با سرمایه‌گذاران سود بیشتری را در مدت کوتاه‌تری کسب می‌کنند.

در یک کلام می‌توان گفت سرمایه گذاری در بورس بیشتر مناسب افرادی است که تحمل ریسک کمتری دارند و از سوی دیگر زمان کافی برای رصد کردن بازار و خیره شدن به نوسانات قیمت را ندارند. در مقابل، افرادی که ریسک‌پذیرتر بوده و به دنبال هیجان و کسب سودهای زیاد در مدت کوتاه هستند بهتر است به سراغ معامله‌گری بروند.

معامله‌گری موفق مستلزم تحلیل روزانه بازار و رعایت اصول مدیریت ریسک و سرمایه است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
سایر مطالب

اصول و مقدمات ترید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
فرزاد ادیب

فرزاد ادیب

فرزاد ادیب هستم، دارای مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تهران؛ علاقمند به بازارهای مالی و فعال در حوزه یادگیری، محقق در زمینه بورس، بلاکچین و فارکس از 2019.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب