طلا و بیت‌کوین چه شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند؟

مقایسه طلا و بیت کوین

بسیاری از کسانی که بازارها را زیر نظر دارند بیت‌کوین و طلا را با هم مقایسه کرده‌اند.

هر دوی این دارایی‌ها برای سرمایه‌گذاران منفعت و هم زیان داشته‌اند و هم طلا و هم بیت‌کوین در زمان‌های خاصی دارای نوسانات شدید و گاهی دارای نوسانات کمتر بوده‌اند.

هم طلا و هم بیت‌کوین را می‌توان نقد کرد و هر دو دارای ارزش بالایی هستند.

با تمام اینها، طلا و بیت‌کوین دارای تفاوت‌های آشکار و مهمی هستند و آشکارترین این تفاوت‌ها، شکل و فرم آنهاست: طلا قابل لمس و فیزیکی است، در حالیکه بیت‌کوین فقط بصورت دیجیتالی وجود دارد.

در ادامه این مطلب از بورسینس به بررسی دقیق‌تر تفاوت‌ها و شباهت‌های بیت‌کوین و طلا می‌پردازیم.

طلا

بیش از 2000 سال است طلا به عنوان نوعی ارز استفاده می‌شود. عرضه طلا (یعنی مقداری که می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم)، با استخراج طلا توسط استخراج‌کنندگانی که فلزات گرانبها را از دل زمین بیرون می‌آورند افزایش می‌یابد.

وقتی طلا استخراج شد، سپس می‌توان آنرا در جواهرات استفاده کرد. علاوه بر این، سرمایه‌گذاران نیز می‌توانند این چنین فلزات گرانبهایی را در شکل و فرم‌های مختلف مانند شمش طلا، سکه و یا به شکل اوراق بهادار و ابزارهای مالی خریداری کنند.

طلا همواره به عنوان یک دارایی امن برای حفظ پول و ارزش تلقی می‌شود.

بیت‌کوین

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است. بیت‌کوین نیز همانند طلا با استخراج بدست می‌آید ولی نه با استخراج فیزیکی، بلکه فرایند استخراج بیت‌کوین کاملا الکترونیک و دیجیتال است.

بیشتر بخوانید: فرایند استخراج بیت کوین چگونه است؟

اساسا استخراج بیت‌کوین به این شکل است که استخراج‌کنندگان بیت‌کوین با دستگاه‌های مختلف به تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید در بلاک‌چین بیت‌کوین می‌پردازند. با ایجاد هر بلاک، مقداری بیت‌کوین ایجاد می‌شود که به این فرایند، استخراج بیت‌کوین می‌گویند.

بنابراین هر زمان که استخراج‌کنندگان موفق به تکمیل یک بلاک و الحاق آن به بلاک‌چین شوند، مقداری بیت‌کوین انتشار می‌یابد. طبق پروتکل بیت‌کوین، هر از 10 دقیقه تعدادی بیت‌کوین ایجاد می‌شود.

بیت‌کوین علاوه بر انجام تراکنش‌های مختلف بین افراد، به عنوان یک دارایی برای سرمایه‌گذاری یا برای معامله‌گری استفاده می‌شود.

تفاوت‌های طلا و بیت‌کوین در نگهداری

به دلیل شکل متفاوت این دو دارایی، نحوه نگهداری و امنیت آنها تفاوتی اساسی دارد.

بیت‌کوین

 • بیت‌کوین در والت‌های دیجیتالی که توسط سرویس‌های آنلاین میزبانی می‌شوند یا در یک والت سخت‌افزاری یا کاغذی قابل نگهداری است.
 • بسیاری معتقدند تعداد زیادی بیت‌کوین در سرویس‌های آنلاین نگهداری می‌شوند.
 • دفتر کل توزیع‌شده بلاک‌چین، نیاز به وجود یک نهاد مرکزی برای ثبت سوابق مالکیت بیت‌کوین را از بین می‌برد.
 • اگر کلیدی خصوصی شخص گم شود یا به سرقت رود، بیت‌کوین‌های از دست رفته را نمی‌توان به هیچ عنوان بازیابی کرد.
 • سرقت و هک کیف پول‌ها، صرافی‌ها و سرویس‌ها همیشه یک نگرانی عمده بوده است.

طلا

 • بسیاری از سرمایه‌گذاران طلا، موجودی خود را بطور مستقیم یا از طریق بازارهای آتی در مراکز امن و مخصوص نگهداری می‌کنند.
 • برخی از سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را بطور شخصی در منزل یا صندوق‌های امانات بانک‌ها نگهداری می‌کنند.
 • سیستم‌های نگهداری طلا معمولا متکی به رسیدهایی هستند که مالکیت طلا را نشان می‌دهد. برای بازیابی طلای از دست رفته یا سرقت شده باید به دادگاه شکایت کرد یا خواهان پرداخت خسارت توسط بیمه و… شد.
  سرمایه‌گذاران محبور هستند به نهادهایی که نگهداری طلا را انجام می‌دهند اعتماد کنند، به همین دلیل پافشاری بر وجود حسابرسی مستقل از این نهادها معقولانه به نظر می‌رسد.
 • وقایع طبیعی نمی‌تواند طلا را از بین ببرد.
 • سرقت همیشه یکی از نگرانی‌ها بوده ولی بسیاری از مراکز نگهداری طلا توسط اشخاص ثالث بطور کامل بیمه می‌شود.

سایر تفاوت‌های بیت‌کوین و طلا

یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های بیت‌کوین و طلا این است که بیت‌کوین به شکل فیزیکی وجود ندارد و تماما به شکل دیجیتال است. ولی طلا شکل و فرمی فیزیکی دارد و قابل لمس است.

کل عرضه فعلی و حداکثر مقدار عرضه بیت‌کوین کاملا مشخص است. تعداد بیت‌کوین براساس پروتکل خود فقط می‌تواند 21 میلیون واحد باشد و همه افراد می‌توانند با اطلاعاتی که بصورت آنلاین وجود دارد، تعداد بیت‌کوین‌های عرضه شده را بصورت لحظه‌ای ببینند (در لحظه نگارش این مطلب تعداد کل بیت‌کوین‌های استخراج شده بیش از 17,330,00 بیت‌کوین است).

اما در مورد طلا، هیچ‌کس نمی‌داند که چقدر طلا روی کره زمین باقیمانده است، زیرا بسیاری از معادن طلا هنوز کشف و استخراج نشده‌اند. برخی از شرکت‌ها شروع به ایجاد صنعت استخراج در فضا کرده‌اند تا بتوانند فلزات گرانبها را از سایر سیارات استخراج کنند.

طلا، کاربرد و تاریخچه بسیار بیشتری از بیت‌کوین دارد، زیرا بیش از 2000 سال است که از آن استفاده می‌شود. بیت‌کوین تاریخچه بسیار کمی دارد و باوجودیکه در ژانویه 2009 توسط سازنده آن «ساتوشی ناکاماتو» معرفی شده، توانسته توجه افراد بسیار زیادی را به خود جلب کند و ارزش آن رشد فوق‌العاده زیادی داشته باشد.

تفاوت دیگر طلا و بیت‌کوین در این است که طلا به عنوان یک کالا شناخته شده ولی طبقه‌بندی بیت‌کوین چندان ساده نیست. برخی بیت‌کوین را نیز یک نوع کالای دیجیتال می‌دانند، در حالیکه برخی دیگر اصرار دارند بیت‌کوین یک ارز است.

شباهت‌های بیت‌کوین و طلا

بیت‌کوین و طلا هر دو به عنوان دارایی‌هایی برای حفظ ارزش پولی استفاده می‌شوند. قرن‌هاست طلا را برای همین منظور می‌شناسند و بیت‌کوین نیز به تازگی به عنوان دارایی که در مواقع بحران اقدام به خرید ان می‌شود شناخته شده است.

نوسان‌گیران و سفته‌بازان نیز هم طلا و هم از بیت‌کوین برای کسب سودهای کوتاه‌مدت استفاده می‌کنند. برخلاف سهام و اوراق مشارکت، بیت‌کوین و طلا براساس فاکتورهایی نظیر درآمد یا سود نقدی ارزشگذاری نمی‌شوند بلکه قیمت آنها صرفا براساس عرضه و تقاضا نوسان پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: چرا بیت‌کوین دارای ارزش است؟

با این حال نظرات در مورد نحوه قیمت‌گذاری طلا و بیت‌کوین متفاوت است و عده‌ای نیز معتقدند قیمت‌ طلا و بیت‌کوین براساس فاکتورهای دیگری در بازار مشخص می‌شود.

سخن آخر

طلا و بیت‌کوین هر دو سرمایه‌گذاری‌هایی هستند که در زمان‌های مختلف، توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده‌اند. این دو دارایی، دارای تفاوت‌هایی اساسی هستند، بطور مثال بیت‌کوین فقط به شکل دیجیتال وجود دارد در حالیکه طلا اینطور نیست.

شباهت‌هایی نیز بین این دو وجود دارد، مثلا با وجودیکه هر دو دارایی را نمی‌توان براساس سود نقدی قیمت‌گذاری کرد، از هر دو مورد برای معاملات و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

 

در صورتی که قصد شروع معاملات در بازار ارزهای بین‌المللی را دارید، اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یک کارگزاری‌ معتبر انجام دهید:

توجه: امنیت ارز دیجیتال‌تان را حفظ کنید تا در آینده حسرت نخورید. با این کیف پول از بیت‌کوین و سایر ارزهایتان محافظت کنید:

نامویژگی‌هاامتیاز
کیف پول Cool Wallet
 • عدم اتصال مستقیم به اینترنت (امنیت کامل)
 • بیش از 150 هزارفروش در سرتاسر دنیا
 • ظاهر مدرن و به اندازه کارت بانکی
 • وارانتی 12 ماهه (تعویض در صورت خرابی)
 • انجام تراکنش با متصل شدن به موبایل
ستارهکیف پول کول والت

اکنون بخرید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

نرم‌افزار Bitcoin Core چیست؟

Bitcoin Core همانطور که از اسمش پیداست اساسی‌ترین نرم‌افزار بیت‌کوین بوده و ابزاری برای ذخیره‌سازی بیت‌کوین و مشاهده بلاک‌چین و تراکنش‌های شبکه است. Bitcoin Core کیف پول رسمی بیت‌کوین است…
بیشتر بخوانید

مقایسه اتریوم و نئو (NEO): کدامیک برنده بازی می‌شود؟

جای هیچ شکی نیست که فضای ارزهای دیجیتال بسیار رقابتی شده است. ارزهای دیجیتال زیادی وجود دارند که برای یک جایگاه مشابه می‌جنگند. دو رمزارزی که اغلب در مقابل همدیگر…
بیشتر بخوانید

انتشار لیبرا (ارز دیجیتال فیس‌بوک) و تاثیر آن بر بازار ارزهای دیجیتال

بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی و شایعات، سرانجام یکی از مهمترین رویدادهایی که می‌تواند تغییر بزرگی بر بازار کریپتوکارنسی‌ها (ارزهای دیجیتال) داشته باشد از راه رسید. فیس‌بوک چند روز قبل برنامه…
بیشتر بخوانید

روش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال و خواندن نمودارهای قیمت

اگر قصد دارید وارد معامله‌گری شوید، یادگیری چگونه خواندن نمودار قیمت‌های ارزهای دیجیتال فوق‌العاده اهمیت دارد. معامله‌گری می‌تواند خرید و فروش ارزها در بازار ارزهای دیجیتال، بازار سهام یا خرید…
بیشتر بخوانید