بررسی بازی کریپتو دراگون (Crypto Dragons) + نحوه کسب درآمد از آن

هادی ابراهیمی
هادی ابراهیمی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازی کریپتو دراگون

کریپتو دراگون یک بازی مبتنی بر بلاکچین است که با مدل P2E امکان کسب درآمد با بازی کردن را فراهم می‌کند.

در نگاه اول گرافیک این بازی از کیفیت خوبی برخوردار است و کاراکتر‌های زیبای آن می‌تواند کاربر را تا مدت زیادی مشغول نگه دارد.

این بازی بربستر بلاکچین اتریوم قرار دارد که البته در آن علاوه‌بر امکان کسب توکن‌ مخصوص بازی، توکن‌های اتریوم نیز دریافت خواهید کرد. 

به طور کلی در این بازی وظیفه شما پرورش، مبارزه و نگهداری از اژدها است که با انجام این وظایف کسب درآمد می‌کنید. 

از نظر امنیت این پروژه توسط 9 قرارداد هوشمند مدیریت می‌شود که آدرس همه آن را می‌توان در وبسایت اصلی آن یافت.

قرارداد‌های هوشمند بازی Crypto Dragon گزارش‌های Audit دارند. از این رو، همه آن‌ها از نظر ایمنی، باگ و حفره‌های امنیتی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید: حسابرسی قرارداد هوشمند (Smart Contract Audit) چیست؟

روند بازی کریپتو دراگون

در بازی Crypto Dragon، شما ابتدا می‌بایست یک تخم اژدها Mint کنید.

NFT تخم اژدها
همه تخم‌های Mint شده در این بازی از نظر ژنتیکی متفاوت و یکتا هستند. در نتیجه، اژدهای یکسان با اژدهای شما در این بازی وجود ندارد!

در گام بعد، یک اژدها از تخم خریداری شده بیرون می‌آید که می‌توانید با تولید مثل یا مبارزه با سایر Dragon‌های بازیکنان به ادامه بازی بپردازید.

به طور کلی، فعالیت‌های داخل بازی به سه بخش اصلی تقسیم می‌شوند:

 • معامله توکن‌های NFT
 • تولید مثل و پرورش اژدها
 • مبارزه با سایر بازیکنان

در بخش بازارچه این بازی، علاوه‌بر معامله توکن‌های NFT، می‌توانید جزییات و اطلاعات دقیق هر توکن NFT موجود در دست بازیکنان را مشاهده کنید. 

برای تولید مثل و پرورش اژدها، باید دو اژدها را کنار یک دیگر قرار دهید، البته برای تولید مثل علاوه‌بر کارمزد شبکه، باید مقداری کارمزد به بازی نیز پرداخت کنید.

و در آخر، با ورود به بخش Arena، امکان مبارزه و کسب توکن‌های بازیکنان بازنده وجود دارد.

انواع اژدها در Crypto dragon

موجودات داخل این بازی از نظر میزان کمیابی در چهار کلاس مختلف تقسیم شده‌اند که عبارت‌اند از:

 • رایج (Common)
 • نادر (Rare)
 • حماسی (Epic)
 • افسانه‌ای (Legendary)

Mint تخم اژدها

برای Mint تخم اژدها باید هزینه زیادی بپردازید. در وبسایت این پروژه، سه نوع بسته اژدها وجود دارد که توکن‌های NFT داخل آن در یکی از کلاس‌های Common، Epic یا Legendary خواهند بود.

پکیج‌های NFT بازی کریپتو دراگون
به طور کلی 10,000 تخم اژدهای قابل Mint وجود دارد که در زمان نوشتن این مقاله از دسته Epic و Legendary هر کدام کمتر از 10 تخم وجود دارد اما در بسته Random حدود 7,000 تخم قابل خرید در دسترس است. 

همان‌طور که از نام بسته Random مشخص است، محتوای آن مشخص نیست و ممکن است تخم اژدهایی که به دست شما می‌رسد در یکی از کلاس‌های عنوان شده قرار داشته باشد. 

بسته Random، به قیمت 1.5 واحد اتریوم (ETH)، تخم Epic، میزان 15 اتریوم و تخم‌های Legendary به قیمت 60 اتریوم قیمت گذاری شده‌اند.

تیم توسعه پروژه کریپتو دراگون

با توجه به مطالب عنوان شده در وبسایت این پروژه، اعضای اصلی این پروژه شامل چهار شخص با نام‌های Nari، Michael، George و Alex هستند که هر کدام در زمینه‌های تخصصی بلاکچین و NFT دارای پس‌زمینه‌های قوی هستند.

نکته‌ای که باید هنگام بررسی این پروژه لحاظ کنیم، پشتیبانی بازیکن مشهور فوتبال یعنی با نام Paul Pogba از این بازی متاورسی است. این بازیکن در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و توییتر، بیش از 50 میلیون دنبال کننده دارد که در آن به صورت رسمی از این بازی حمایت می‌کند.

بیشتر بخوانید: کسب درآمد از گیمینگ با ظهور مفهوم گیمفای (GameFi)!

بخش Arena

در بخش Arena بازی کریپتو دراگون می‌توانید با سایر بازیکنان به مبارزه بپردازید.

همان‌طور که در سایر پروژه‌های بلاکچینی مشابه شاهد هستیم، آن‌ها توانسته‌اند با اجرای مبارزه تک به تک بازیکنان، به موفقیت خوبی دست پیدا کنند. اما سیستم میدان مبارزه این بازی متاورسی کمی متفاوت است.

نبرد اژدها در کریپتو دراگون
در این بازی وقتی با اژدهای خود وارد میدان مبارزه می‌شوید، بازیکن برنده با دو اژدها از میدان مبارزه خارج می‌شود که اژدهای دوم از حریف نگون بخت خواهد بود.

بنابراین قبل از ورود به میدان مبارزه این بازی، بهتر است با اژدهای خود یک خداحافظی کوتاه داشته باشید!

نحوه ورود به میدان مبارزه به این شکل است که ابتدا صاحبان اژدها برای مبارزه توافق می‌کنند و سپس برای شروع مبارزه، هر دو بازیکن باید مقداری کمیسیون به بازی پرداخت کنند. پس از پرداخت کمیسیون، بازی شروع می‌شود و کارت‌های بازیکنان یک انیمیشن برخورد با یک دیگر را اجرا می‌کنند که پس از گذشت چند ثانیه نتیجه مشخص می‌شود و بازیکن دوباره به محیط Arena هدایت می‌شود.

در زمان نوشتن این مقاله، بخش Arena در حال انجام به‌روز رسانی‌های فنی گسترده‌ای بوده، بنابراین در دسترس نیست.

از نظر فنی، بخش Arena این بازی، اولین پروژه متاورس بلاکچینی است که کاملا بربستر بلاکچین پیاده می‌شود. از این رو، در همه مبارزات و نتایج بازی، می‌توانیم شفافیت داده‌ها و تراکنش‌های بین بازیکنان را مشاهده کنیم.

توکن CDC

توکن اصلی این پروژه که برای اهداف کاربری هسته بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد CDC نام دارد.

این توکن نیز مانند هسته بازی بربستر بلاکچین اتریوم قرار دارد. تعداد کل موجودی این توکن 100 میلیون واحد است.

در حال حاضر اطلاعات زیادی از قیمت و تعداد کوین‌های در گردش CDC وجود ندارد. اما می‌دانیم که توکن‌های CDC برای فعالیت‌های داخل بازی مانند تولید مثل، معامله NFT، جوایز و Mint مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ایردراپ کریپتو دراگون

براساس گفته‌های وبسایت بازی، صاحبان توکن‌های NFT تخم اژدها، به ازای هر تخم، توکن‌های CDC دریافت می‌کنند که برای تخم‌های Random مقدار 1,200 توکن، Epic مقدار 10,000 توکن و کلاس Legendary مقدار 50,000 توکن CDC خواهد بود.

آموزش بازی کریپتو دراگون

برای آغاز این بازی ابتدا باید وارد وبسایت آن به آدرس CryptoDragons.com شوید و سپس از گزینه Connect Wallet یکی از کیف‌پول‌های نمایش داده شده در پنجره جدید را که در آن حساب دارید انتخاب و متصل کنید.

حالا شما می‌توانید با خرید یک Egg یا توکن NFT اژدها از بخش Marketplace، کار خود را آغاز کنید.

به خاطر داشته باشید با خرید یک تخم اژدها، یک توکن NFT اژدها نیز به دست می‌آورید اما توکن تخم اژدها همچنان در دست شما باقی می‌ماند. شما می‌توانید آن را بفروش برسانید یا برای دریافت ایردراپ‌های CDC، آن را هولد کنید.

بیشتر بخوانید: ارزهای رایگان تراست والت (ایردراپ) را بشناسید!

بازارچه کریپتو دراگون

در بازارچه توکن‌های NFT‌ بازی Crypto Dragon، کارت‌های اژدهای زیادی یافت می‌شود اما همه آن‌ها برای فروش نیستند.

با استفاده از فیلتر‌های ارائه شده در بالای صفحه می‌توانید در بین انواع کلاس‌های اژدها جستجو کنید. با فعال کردن تگ For Sale، توکن‌های قابل فروش نمایان می‌شوند. 

بازارچه NFT کریپتو دراگون
سیستم خرید و فروش اژدها در بازارچه این بازی براساس مزایده است که در آن پس از گذشت مدت زمان تعیین شده، بالاترین قیمت ارائه شده، برنده مناقصه خواهد بود.

ویژگی‌های اژدها

با ورود به صفحه مشخصات یک توکن اژدها می‌توانید اطلاعات مختلفی در مورد جزییات DNA و آمار آن مشاهده کنید. از جمله مشخصات DNA می‌توان به چشم، گوش، ابرو، رنگ بدن، بال‌ها، شاخ، دست و پا و موارد بسیاری دیگر اشاره کرد. 

همان‌طور که گفته شد هر اژدها می‌تواند یا از طریق تولید مثل ایجاد شود یا خرید یک تخم اژدها، از این رو، اژدها‌هایی که از روش تولید مثل به وجود آمده‌اند را می‌توان در جزییات صفحه توکن NFT آن اژدها تشخیص داد. در این صفحه، مشخصات پدر و مادر این اژدها قابل مشاهده است. 

خرید و فروش اژدها

زبان اختصاصی Kassis!

سازندگان پروژه متاورس کریپتو دراگون اقدام به طراحی یک زبان اختصاصی برای شخصیت‌های داخل بازی نموده‌اند.

کاربرد دقیق این زبان هنوز مشخص نیست. این زبان دارای 33 حروف الفبا و بیش از 1300 کلمه است. در این زبان هیچ حروف بزرگی وجود ندارد. با مراجعه به وبسایت پروژه کریپتو دراگون می‌توانید در قالب یک فایل PDF جزییات بیشتری در مورد زبان Kassis کسب کنید.

شبکه‌های اجتماعی

جامعه بازیکنان کریپتو دراگون را می‌توان در دو شبکه اجتماعی توییتر و دیسکورد یافت.

صفحه توییتر این بازی حدود 40,000 دنبال کننده دارد. در سرور دیسکورد این بازی نیز حدود 120,000 کاربر وجود دارند که روزانه بیش از هزاران نفر در آن فعالیت می‌کنند.

کسب درآمد از کریپتو دراگون

بازی کریپتو دراگون کلکسیونی از 10,000 اژدها است که هر کدام دارای DNA‌ یکتا هستند.

همان‌طور قبلا اشاره شد، خرید و فروش توکن‌های اژدها توسط اتریوم انجام می‌شود. از این رو، زمانی که شما یک تخم اژدها خریداری می‌کنید، با تولید مثل آن، می‌توانید توکن‌های NFT اژدها را در بازارچه این بازی به صورت مزایده به فروش بگذارید.

بنابراین اگر شما یک توکن اژدها از این کلاس را در دست خود حفظ کنید، و بازیکنی دیگر اقدام به تولید مثل اژدها کند، شما و سایر بازیکنانی که این کلاس توکن‌ها را در کیف‌پول خود حفظ می‌کنید، به صورت مساوی درآمد منفعل خواهید داشت.

البته قیمت این توکن‌ها در حال حاضر بیش از صد‌ها هزار دلار تخمین زده می‌شود که برای خرید آن، نیاز به سرمایه قابل توجهی است.

نتیجه گیری

بازی کریپتو دراگون یک بازی زودبازده نیست و برای کسب درآمد از آن می‌بایست حداقل چند ماه در آن فعالیت کنید. به خاطر داشته باشید که در دوره زمانی چند ساله، بسیاری از این بازی‌ها، به دلیل نداشتن ارزش قابل استفاده در دنیای واقعی، از بازار محو می‌شوند.

در این بازی، در اوایل عرضه آن، یک توکن NFT اژدها از کلاس Legendary با قیمت بالای 100,000 دلار اتریوم فروخته شده است.

با این حال، بسیاری این پروژه را با بازی Crypto Kitties که به عنوان اولین بازی بلاکچین شناخته می‌شود مقایسه می‌کنند. در این بازی، چرخه صعود و سقوط بازی با شدت زیاد رخ داد که به دنبال آن بسیاری از بازی‌های NFT‌ با چنین طرحی با شکست مواجه شدند. 

برای ورود به این بازی حداقل 2000 دلار سرمایه نیاز است که باید قبل از ورود به آن به خوبی تحقیقات خود را در مورد ریسک آن انجام داده باشید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: بازی مبتنی بر بلاکچین (Crypto games)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
هادی ابراهیمی

هادی ابراهیمی

برنامه نویس بلاکچین و علاقمند به بازار‌های مالی به ویژه کریپتو. فعالیت تخصصیم در کریپتو رو با برنامه نویسی قرارداد‌های هوشمند آغاز کردم و در این مسیر برای یادگیری هر چه بیشتر بلاکچین و متاورس تلاش می‌کنم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب